Matcha Tea

چای ماچا از بهترین انواع چای  شناخته شده از موجود در ژاپن است و بعنوان یک نوشیدنی که دارای ارزش غذایی می باشد در برنامه غذایی ژاپنی ها قرار دارد. اگرچه این پودر چای سبز در کشورهای غربی نسبتاً جدید است اما بیش از 800 سال است که در ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد و در مراسم مراقبه ومراسم چای خوری مردم ژاپن مورد استفاده می باشد.

چای ماچا
چای ماچا

مرحله جمع آوری

چهار هفته قبل از برداشت برای تولید چای ماچا ، بوته های چای را با حصیرهای بامبو یا برزنت می پوشانند تا میزان نور طبیعی خورشید را کاهش دهند. این باعث افزایش کلروفیل و اسیدهای آمینه موجود در چای می شود و برگها را به رنگ سبز زنده تبدیل می کند. علاوه بر این ، افزایش کلروفیل به شیرینی برگ می افزاید.

چای ماچا
چای ماچا

تنچا

ابتدا بهترین برگهای انتخاب شده چای سبز طی فرایندی  به ماده ای که بنام Tencha معروف است تبدیل می شوند سپس این ماده را بین دو سنگ گرانیت بزرگ آسیاب ، که برگ ها را به آرامی خرد می کد قرار می دهند  و پودر سبز ریز آسیاب شده که همان چای ماتچا  می باشد را ایجاد می کند . قیمت  چای ماچا از قیمت اکثر چای ها گران تر است علت آن به دلیل فرآیند آسیاب  بسیار کند برای تولید این چای است. پس از فرآیند آسیاب کردن ، چای ماچا بلافاصله بسته بندی می شود تا طراوت پودر در اوج خود حفظ شود.

چای ماچا
تنچا

نشانه کیفیت چای ماچا

رنگ سبز یک شاخص کلیدی در مورد کیفیت  چای ماچا است. چای ماچا مرغوب دارای رنگ سبز یشمی می باشد. اگر برگ قبل از برداشت به درستی درسایه نبوده باشد ، پودر حاصل به رنگ قهوه ای یا مایل به زرد خواهد بود. بعلاوه ، چای ماچای کهنه ، رنگ مایل به قهوه ای یا مایل به زرد ایجاد می کند. شاخص دیگر کیفیت چای ماچا بافت پودر است. یک ماتچای با کیفیت بالا ، مانند پودر تالک ، بسیار ریز،نرم و ابریشمی است.

نظر سنجی
چای احمد