برخی مطالعات علمی نشان می دهد که چای ممکن است خواص شفابخش داشته و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن چشم را کاهش دهد.
«مدیکال نیوز تودی» نوشت: «استفاده از چای تی بگ روی چشم‌ها یک درمان خانگی ساده و ارزان است. این اقدام نه تنها به دریافت آرامش کمک می‌کند بلکه ممکن است برای بهبود برخی بیماری‌های چشم نیز مفید باشد.

کاملیا سیننسیس (Camellia Sinensis) و کاملیا سیننسیس آسامیکا (Camellia Sinensis Assamica) دو گونه از گیاه چای هستند که تقریبا در ۴۵ کشور جهان از جمله چین، هند، ژاپن، و سری‌لانکا رشد می‌کنند. بیشتر انواع رایج چای، مانند چای سیاه، چای سبز، چای سفید و چای اولانگ از این گیاهان تهیه می‌شوند. برخی مطالعات علمی نشان داده‌اند که چای ممکن است خواص شفابخش داشته و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش دهد.

در ادامه با برخی فواید استفاده از چای تی بگ روی چشم‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

فواید

مطالعاتی معدود به‌طور خاص فواید استفاده از چای تی بگ روی چشم‌ها را بررسی کرده‌اند. برخی شواهد نشان داده‌انست که استفاده از کمپرس‌های سرد و گرم تی بگ روی چشم‌ها فوایدی را ارائه می‌دهد و چای‌‌ تی بگ از برای استفاده به‌عنوان یک کمپرس چشم بسیار مناسب است. هم‌چنین، پژوهشگران فواید سلامت ترکیبات موجود در چای مانند کافئین و پلی‌فنول‌ها را بررسی کرده‌اند.

آیا می‌دانید که بیش از 90 درصد پوشش چای‌ تی بگ تولید‌شده توسط چای احمد از الیاف 100% طبیعی درست شده است.

به عنوان یک کمپرس سرد

از فواید استفاده از چای تی بگ به‌عنوان یک کمپرس سرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
کاهش حلقه‌های تیره زیر چشم، رگ‌های خونی گشاده‌شده زیر چشم‌ها ممکن است در شکل‌گیری حلقه‌های تیره نقش داشته باشند. قرار دادن یک چای تی بگ سرد روی این ناحیه ممکن است به انقباض رگ‌های خونی کمک کند.
کاهش پف زیر چشم، یک کمپرس سرد چای تی بگ ممکن است به کاهش پف یا تورم خفیف زیر چشم‌ها کمک کند.

تسکین چشم صورتی، چشم صورتی یا ورم ملتحمه زمانی رخ می‌دهد که غشاهای مخاطی ملتهب و متورم می‌شوند. یک کمپرس سرد چای تی بگ ممکن است به تسکین خشکی و التهاب چشم کمک کند.
تسکین قرمزی چشم، چشم‌های قرمز یا خون‌آلود زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی زیر سطح چشم تحریک می‌شوند. قرار دادن یک کمپرس سرد چای تی بگ روی چشم‌ها ممکن است به تسکین این شرایط کمک کند.
بهبود جراحت‌های جزئی چشم، اگر توپ، آرنج، یا اشیا سخت دیگر با چشم برخورد داشته باشند، قرار دادن یک کمپرس سرد چای تی بگ روی این ناحیه برای ۱۵ دقیقه ممکن است به کاهش درد و تورم کمک کند.

به‌عنوان یک کمپرس گرم

از فواید استفاده از چای تی بگ به‌عنوان یک کمپرس گرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
تسکین بلفاریت، بلفاریت به التهاب پلک‌ها به‌واسطه باکتری، شوره‌سر یا مشکلات غدد چربی پلک‌ها گفته می‌شود. قرار دادن یک چای تی بگ گرم روی چشم‌ها برای حداقل یک دقیقه ممکن است به شل‌شدن پوسته‌هایی که به مژه‌ها چسبیده‌اند و پیشگیری از مسدود شدن غدد چربی کمک کند.
تخلیه گل‌مژه، گل‌مژه یک توده قرمز و دردناک است که معمولا به‌واسطه عفونت زیر پلک یا در پایه پلک شکل می‌گیرد. استفاده از یک کمپرس گرم چای تی بگ برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، دو تا سه بار در روز ممکن است به تخلیه چرک و بهبود گل‌مژه کمک کند.

درمان شالازیون، انسداد یک غده چربی معمولا موجب بروز شالازیون می‌شود. استفاده از یک کمپرس گرم چای تی بگ روی پلک برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، چهار تا شش بار در روز ممکن است به رفع انسداد کمک کند.

تسکین خشکی چشم، خشکی چشم‌ها به‌واسطه تولید اشک ناکافی یا تبخیر بیش از حد سریع اشک رخ می‌دهد. قرار دادن چای تی بگ گرم روی چشم‌ها ممکن است به ترشح چربی از غدد و بهبود کیفیت اشک کمک کند.

انواع چای سیاه و چای سبز

انواع مختلف چای ممکن است دارای فواید مختلفی برای سلامت چشم و پوست باشند.
چای‌های سیاه، سبز و سفید دارای آنتی‌اکسیدان‌ها و کافئین هستند که ممکن است به بهبود برخی بیماری‌های چشم کمک کنند.

چای سیاه و چای سبز حاوی پلی‌فنول‌ها، کافئین و برخی مواد‌معدنی هستند. برخی از این ترکیبات ممکن است از خواص محافظتی یا پیشگیری‌کننده از بیماری برخوردار باشند.
پلی‌فنول‌ها به‌عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند و می‌توانند با رادیکال‌های آزاد مقابله کرده و از آسیب سلولی پیشگیری کنند. پلی‌فنول‌ها شامل ترکیبات مختلفی، از جمله اپی‌گالوکاتچین-۳-گالات می‌شوند. برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این ترکیب دارای آثار ضد التهاب است.

پلی‌فنول‌ها ممکن است در موارد زیر نقش داشته باشند:

 • پیشگیری از آفتاب‌سوختگی
 • تسکین آفتاب‌سوختگی‌ها
 • بهبود سوختگی‌ها و زخم‌ها

چای سبز ممکن است به‌واسطه محتوای فلاونوئید بیشتر خود موثرتر از چای سیاه عمل کند.
کافئین موجود در این چای‌ها نیز دارای آثار مثبتی هستند. استفاده از کافئین ممکن است به بهبود انعطاف‌پذیری پوست، کاهش حلقه‌های تیره دور چشم و هم‌چنین کاهش تورم و پیگمانتاسیون کمک کند.

هم‌چنین، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ نشان داد، افرادی که روزانه چای گرم مصرف می‌کردند، نسبت به آنهایی که این کار را انجام نمی‌دادند، ۷۴ درصد کمتراحتمال ایتلا به بیماری آب سیاه دارند.

از چای بابونه برای تسکین و بهبود عفونت‌های چشم، انسداد مجاری اشک و ورم ملتحمه استفاده می‌کنند.
بابونه نیز حاوی فلاونوئیدها است، از این رو، در کاهش التهاب موثر عمل می‌کند.

چای کالندولا

برخی افراد بر این باورند که چای کالندولا یا گل همیشه‌بهار می‌تواند تورم را کاهش دهد و به رشد بافت جدید کمک کند. با این وجود، شواهد علمی درباره فواید این چای برای سلامت پوست و چشم اندک هستند.

چگونه ازکمپرس چای تی بگ استفاده کنیم؟

برای آماده‌کردن یک کمپرس گرم یا سرد چای کیسه‌ای برای چشم‌ها می‌توانید روند زیر را دنبال کنید:

 1. دو چای تی بگ را در آب داغ قرار دهید.
 2. آب موجود در چای تی بگ را با اعمال فشار خارج کنید.
 3. برای استفاده به‌عنوان کمپرس گرم، اجازه دهید تا چای تی بگ اندکی خنک شود.
 4. برای استفاده به‌عنوان کمپرس سرد، چای تی بگ را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.
 5. چای تی بگ را تا ۱۵ دقیقه روی چشم‌های بسته قرار دهید.
 6. این کار را به هر میزان که لازم است تکرار کنید.

  چشم‌ها اندام‌هایی حساس هستند و باید همواره جانب احتیاط را هنگام استفاده از چای تی بگ به این منظور رعایت کنید.
  چای تی بگ داغ را هرگز روی چشم‌های خود قرار ندهید و در صورت مواجهه با هر گونه تحریک استفاده از آن را متوقف کنید. قرار دادن چای تی بگ روی چشم‌ها ممکن است برای کودکان مناسب نباشد.»

منبع: به خبرگزاری ایسنا، از عصر ایران به نقل از «مدیکال نیوز تودی»

نظر سنجی
چای احمد