حتما شما هم نام گیاه درخت چای و روغن استخراج شده از برگ‌های آن بنام (Tea Tree Oil) را بر روی محصولات بهداشتی آرایشی و به ویژه محصولات مراقبت از پوست دیده‌اید.

این گیاه با چای معمولی کاملا متفاوت است و بسیاری از افراد، آن را به دلیل تشابه اسمی با چای معمولی اشتباه می‌گیرند، در حالی که این درخت هیچ ارتباطی با گیاه چای ندارد. نام علمی چای معمولی کاملیا سینن سیس است که از خانواده چای بوده و از همه نظر با درخت چای اختلاف دارد. گیاه درخت چای، از گیاهان بومی نواحی ساحلی استرالیا با نام علمی  Alternifolia  Melaleuca  و از خانواده “مورد” است.  درخت چای، درختی کوچک به ارتفاع حدود ۶ متر، با تاجی انبوه، پوستی کاغذی و به رنگ مایل به سفید است. گل‌های این گیاه کرکی، به رنگ مایل به سفید و با دوره رشد کوتاه هستند و برگ‌ها به شکل نوک تیز، به طول ۱۰ تا ۳۵ میلی‌متر و پهنای یک میلیمتر، صاف و بدون کرک هستند. این برگ‌ها بسیار معطر هستند و سرشار از روغنی هستند که از خواص درمانی گسترده‌ای برخوردار است و به روغن درخت چای معروف است. روغن و اسانس استخراج شده از گیاه، به صورت مایعی بی‌رنگ تا زرد رنگ، دارای بوی تند و معطر و مشابه اوکالیپتوس است و در آب، غیر محلول و در الکل، محلول است.

روغن درخت چای از طریق فرآیند تقطیر برگ های درخت چای تولید می شود. این اسانس را بیشتر برای تمیز کردن و از بین بردن عفونت ها استفاده می کنند اما کاربردهای مختلف دیگری نیز دارد.

گیاه درخت چای (Tea Tree) روغن درخت چای به عنوان یک گیاه دارویی با خواص ضدعفونی کنندگی از گذشته در پزشکی کاربرد داشته است و از برگ‌های آن، روغن درخت چای استخراج می‌شود. درمان پوست‌های مبتلا به جوش و آکنه، خشکی و . شوره سر ، از مهم‌ترین خواص روغن گیاه درخت چای است.

گیاه درخت چای
گیاه درخت چای

فواید درمانی و خواص روغن درخت چای

روغن گیاه درخت چای، حاوی ترکیبات متعدد از جمله ترپن هیدروکربن‌ها، منوترپن‌ها، سزکوئی‌ترپن‌ها و الکل است و امروزه یک جزء مهم و موثر در بسیاری از دارو‌ها و محصولات مراقبت از پوست است. برخی از مهم‌ترین خواص درمانی روغن درخت چای روغن استخراج شده از برگ‌های درخت چای درمان جوش و آنه است.، این روغن دارای خاصیت ضد التهاب، ضد باکتری، ضد ویروسی و ضدعفونی کنندگی است و درمانی موثر برای جوش و آکنه است. استفاده از این روغن و مالیدن آن بر روی جوش، به ویژه در پوست‌های چرب علاوه بر درمان جوش، به از بین رفتن جای جوش و پیشگیری از بروز جوش و آکنه جدید کمک می‌کند.

نظر سنجی
چای احمد