برای اولین‌بار سال 1600 میلادی چای وارد انگلیس شد. به‌علت این‌که به‌صورت نسبی کالای گران‌قیمتی محسوب می‌شد و در قهوه‌خانه‌های انگلیس در آن‌زمان فقط مردان حضور داشتند، افراد خیلی محدودی چای را مصرف می‌کردند ولی چای به‌سرعت به یک نوشیدنی محبوب تبدیل شد؛ به‌طوری‌که امروزه به‌صورت روزانه هر فرد در انگلیس زمانی را به نوشیدن چای با فرهنگ خاص آن اختصاص می‌دهد.
چای به‌علت این‌که در اوایل ورود آن به انگلیس یک نوشیدنی گران بوده و برای اولین‌بار توسط افراد خاص انگلیس مصرف شده است، به‌عنوان یک نوشیدنی لوکس در انگلیس محسوب می‌شد اما زمانی که فواید سلامتی چای به اثبات رسید، به مرور زمان به یک نوشیدنی روزمره و همگانی تبدیل شد.

پس از فروش چای لیفی توسط بعضی از همان قهوه‌خانه‌ها، چای به خانه‌های انگلیسی‌ها هم وارد شد و طرفداران زیادی بین خانم‌های انگلیسی پیدا کرد. با توجه به قیمت بالای چای در آن سال‌ها، خانم‌ها فقط در جشن‌های خاص با چای از مهمان‌های خود پذیرایی می‌کردند. در این مهمانی‌ها اغلب قوری و لیوان‌های چینی با کتری‌های نقره‌ای استفاده می‌شد.
معمولا چای سبز و چای سیاه را با شکر مصرف می‌کردند و قاطی‌کردن شیر با چای بعد از قرن 18 میلادی وارد فرهنگ چای در انگلیس شد. هم‌چنین چای عصرانه دویست سال بعد وارد انگلستان شده است.
در آن زمان باغ‌های چای که فضای ساکت و مملو از آرامش بود برای نوشیدن چای عصرانه به‌وجود آمد. اما این باغ‌ها امروزه در زندگی شهری کمتر استفاده می‌شوند ولی سنت مصرف چای عصرانه در خانه‌های مردم انگلیس هم‌چنان ادامه دارد. در حال حاضر چای نوشیدنی ملی کشور انگلیس به حساب می‌آید.

نظر سنجی
چای احمد