چرا باید در نگه داری چای دقت کنیم؟

اگر چای خود را در ظروف در بسته و آن را در محیط خنک و خشک و بدور از مواد غذایی که عطر و بو دارند، نگه دارید، چای را می‌توانید بدون اینکه تغییری در طعم و کیفیت آن ایجاد بشود مصرف کنید. اگر می‌خواهید بیشتر بدانید که چرا نگه داشتن چای خیلی مهم است، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

وقتی می‌گوییم، چای کیفیتش افت می‌کند یعنی فرآیند اکسیداسیون صورت گرفته است و این امر در چای هایی که از اکسیداسیون آنها جلوگیری می‌شود و یا شدت این فرآیند در زمان تولید چای زیاد نبوده است، صورت می پذیرد. این اکسیداسیون همیشه ادامه دارد و روی کیفیت چای و طراوت آن تاثیر می گذارد. اکسیداسیون در چای های سبز بیشتر صورت می‌پذیرد و افت کیفیت زیاد چای بدلیل نگهداری آن است .

چای باید در دمای پایین نگه داری شود، بدلیل اینکه با افزایش دما فرایند اکسیداسیون تسریع می‌پذیرد و اگر چای در یخچال نگه داری شود، ممکن است که برگ چای مرطوب شود و بهمین دلیل بهتر است که در جای خنک و خارج از یخچال نگه داری شود.

برگ چای خیلی سریع بوی محیط اطرافش را بخودش می‌گیرد. این در تولید بعضی از چای ها مانند چای سبز یاس که با گل یاس آمیخته می‌شود، بسیار مفید است ولی زمانی که در آشپزخانه در کنار ادویه جات قرار می‌دهیم، ممکن است بوی ادویه ها را در کابینت به خودش بگیرد.

چای زمانی که با آب مخلوط می‌شود، طعمش را به آب می‌دهد به همین دلیل زمانی که چای در جای مرطوب نگه داری شود، طعم و عطر آن افت می کند. به همین دلیل می‌بایست چای به دور از رطوبت و در جای خشک نگه داری شود. برای مثال اکثر افراد چای را نزدیک سماور و کتری نگه می‌دارند، به همین دلیل بعد از مدت کوتاهی چای طعم واقعی خودش را نخواهد داشت.

زمانی که چای را در قوطی های در بسته نگه می‌دارید، می‌بایست آن را کاملا پر کنید، حتی زمانی که آن را پر کردید، ظرف را کمی‌تکان دهید و فضای ایجاد شده را پس از تکان دادن را باز هم با چای پر کنید. حتی کابینتی که در آن چای را نگه می‌دارید بهتر است پر از بسته های چای باشد تا آن کابینت بیشتر بوی چای بگیرد.

چای هایی مانند چای سبز در معرض اکسیداسیون بیشتری قرار دارند تا چای های سیاه، پس باید در نظر داشت زمانی که چای سبز بیشتر مصرف می‌کنیم به نگه داری آن نیز بیشتر توجه کنیم. هر چه چای خرد تر شده باشد(سطح تماس بیشتری با محیط داشته باشد)، زودتر در معرض اکسیداسیون قرار می‌گیرد و زود تر کیفیت خودش را از دست می‌دهد.

چای می‌بایست، به دور از اکسیژن نگه داری شود تا از فرآیند اکسیداسیون آن جلو گیری شود. اگر بازهم در ظروف در بسته نگه داری بشوند، باز احتمال اینکه چای شما اکسید شود وجود دارد. کارخانه چای احمد با استفاده از تکنولوژی های بروز در بسته بندی های محصولات خود، از اکسیداسیون چای پس از تولید جلو گیری می‌کند. در زمان تولید چای از تکنولوژی وکیوم استفاده می شود که همین تکنیک باعث می‌شود اکسیژن داخل بسته بندی خارج شود و در نهایت سلوفنی که روی بسته بندی ها قرار می گیرد، از ورود اکسیژن به داخل بسته بندی محصولات جلوگیری می کند تا چای که شما مصرف می‌کنید چای دلپذیز همیشگی باشد.
  • 04 مهر 1397
طراحی سایت : رسانه گستر © 2002 - 2020